Biznes

Koszt budowy domu energooszczędnego

Moda na domy energooszczędne jest coraz częściej efektem wprowadzonych przepisów, niż faktycznych korzyści płynących z zainstalowania nowoczesnych technologii. Wykonując zestawienia kosztów zgodnie z zasadami tradycyjnego budownictwa, a energooszczędnego, to niestety to drugie jest droższe o przynajmniej 23%.

Dom energooszczędny zacznie się zwracać dopiero po upływie dość długiego okresu czasu, dlatego też trzeba dobrze się zastanowić nad tym, jakich technologii użyć. W wyposażeniu takiego domu muszą się znaleźć: przynajmniej dwa kolektory słoneczne, wentylacja mechaniczna z systemem rekuperacji, system odzysku ciepła z ogrzewania kominkowego, wymiennik ciepła. Zgodnie z przepisami, to właśnie od tego roku jest już obowiązek budowania z materiałów energooszczędnych, ale jeszcze nikt dokładnie nie ustalił jakie parametry ma taki budynek spełniać.

Dom energooszczędny to niewątpliwie przyszłość budownictwa, ale jeszcze wiele systemów musi zostać unowocześnionych i poprawiony, aby efekt odzysku energii był jeszcze większy niż dotąd. Ważne jest także, aby koszt budowy domu zmalał, gdyż obecnie zwrot inwestycji w nowoczesne technologie trwa zbyt długo.